Przeskocz do treści

Numeryczna prognoza pogody dla Andrychowa – IMiGW

31/08/2010

Na stronie IMiGW dostępna jest numeryczna prognoza pogody dla wybranych miejscowości w Polsce. Poniżej link do prognozy dla Andrychowa:

http://www.pogodynka.pl/polska/3dni/andrychow_andrychow

Do wyboru mamy dwa modele:

  • Aladin – krótkoterminowy
  • COSMO + GFS – długoterminowy

Co warto wiedzieć o prognozach numerycznych?

Prognoza numeryczna jest wynikiem obliczeń hydrodynamicznych modeli prognoz pogody, w których środowisko i procesy zachodzące w atmosferze opisane i zapisane są za pomocą równań matematycznych (nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych). W modelach wykorzystywanych w różnych krajach robione jest to w nieco odmienny sposób, gdyż nie da się opisać procesów zachodzących w atmosferze, szczególnie tych o bardzo małym zasięgu, w jednoznaczny sposób umożliwiający niezawodne prognozowanie ich przebiegu. Dlatego wyniki z poszczególnych modeli prognostycznych, mimo, że liczone są w oparciu o te same dane, różnią się.
Dzieje się tak z wielu powodów:

  • podstawą każdej prognozy numerycznej są warunki początkowe przygotowane na podstawie dotychczasowej prognozy oraz wyników obserwacji i pomiarów (także np. satelitarnych); sieć pomiarowa (zwłaszcza dotycząca wyższych warstw atmosfery) nie jest wystarczająco gęsta i każdy pomiar obarczony jest swoistym błędem, dlatego warunek początkowy też jest obarczony nieuniknionymi błędami;
  • istotny jest sposób asymilacji danych wejściowych do modelu;
  • wpływ na wyniki obliczeń mają również warunki brzegowe;
  • konieczna jest parametryzacja, czyli uproszczone uwzględnienie tych wszystkich zjawisk meteorologicznych, których rozmiar jest mniejszy lub równy krokowi siatki obliczeniowej, gdyż modele „widzą” bezpośrednio tylko te zjawiska, których zasięg jest większy od kroku siatki; natomiast rozmiar (krok) siatki obliczeniowej jest ograniczony i stosunkowo duży (np. 14 km, 7 km, 2,8 km);
  • różne są sposoby parametryzacji procesów podskalowych;
  • wpływ na jakość wyników ma sam sposób numerycznego rozwiązania równań.

Obecnie stosuje się głównie modele prognostyczne globalne i mezoskalowe:

  • model globalny obejmuje swoim zasięgiem półkulę np. północną;
  • model mezoskalowy obejmuje obszar jednego lub kilku państw, a krok siatki tego modelu waha się obecnie od 7 do 2 km.

Są również modele regionalne.

Częstość i sposób prezentacji wyników z modelu zależy od ustaleń. Najczęściej krok czasowy wizualizacji wyników wynosi od 1 do 3 godzin w modelu mezoskalowym, w pracy operacyjnej synoptycy wykorzystują również dla niektórych elementów krok 12 i 24 godzin. W wyniku obliczeń numerycznych uzyskuje się dla na różnych poziomów atmosfery prognozy pól takich elementów jak np.: temperatura powietrza, ciśnienie, wilgotność, wiatr, opad, zachmurzenie, wskaźniki konwekcyjne i wiele innych specjalistycznych parametrów.

Prognoza numeryczna nie zawiera elementów subiektywnych. Otrzymane wyniki prezentowane są w sposób graficzny w formie wartości liczbowych w węzłach siatki, izolinii, wykresów, meteogramów, ikon pogodowych.

źródło: http://www.pogodynka.pl/modele-numeryczne.php

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: