Przeskocz do treści

Synoptyczna prognoza pogody dla małopolski

31/08/2010

Synoptyczna prognoza pogody wraz z komentarzem dostępna jest pod adresem:

http://www.pogodynka.pl/polska/komentarz/

Co warto wiedzieć o prognozach synoptycznych?


Proces opracowania prognozy synoptycznej obejmuje wykonaną przez synoptyka meteorologa analizę warunków rzeczywistych i krytyczną analizę prognoz numerycznych. Podstawą prawidłowej prognozy synoptycznej jest poprawna diagnoza panujących warunków atmosferycznych wykonana na podstawie ciągłej analizy danych pomiarowo-obserwacyjnych na obszarze Eurazji, północnej Afryki i północnego Atlantyku w warstwie atmosfery do kilkunastu kilometrów. Taki obszar zainteresowania synoptyka jest dostosowany do przeważającej cyrkulacji zachodniej kształtującej pogodę nad obszarem Polski oraz związany jest z zakresem czasowym opracowywanych prognoz.

Analiza synoptyczna to przede wszystkim subiektywna ocena sytuacji polegająca na:
– określeniu położenia i cech układów barycznych,
– lokalizacji i ocenie dynamiki frontów atmosferycznych, przy uwzględnieniu wiedzy o warunkach ich wystąpienia,
– ocenie cech mas powietrza zalegającej i napływającej nad obszar prognostyczny,
– ocenie panujących warunków pogodowych,
– ocenie warunków termicznych i wilgotnościowych oraz cech pola barycznego wyższych warstw atmosfery poprzez badanie warunków na wybranych poziomach izobarycznych.

Podstawowe materiały do przeprowadzenia analizy synoptycznej to:
– mapy synoptyczne i diagramy aerologiczne. Mapy dla powierzchni ziemi wykonywane są systematycznie co trzy godziny, a dla wyższych warstw atmosfery co 12 godzin. Dzięki temu uzyskuje się wiedzę o stanie i zmianach w atmosferze nad danym obszarem w określonym czasie, o prędkości i kierunku przemieszczają się układów barycznych i związanymi z nimi typami pogody;
– dane radarowe, satelitarne i systemów detekcji wyładowań atmosferycznych, które wykorzystywane są w procesie opracowywania prognoz na najbliższe godziny i monitorowania rozwoju sytuacji pogodowej.

Pracę synoptyka wspomagają komputerowe systemy gromadzenia, wizualizacji i przetwarzania danych pomiarowo-obserwacyjnych. Wiedza uzyskana w czasie analizy warunków rzeczywistych ma decydujące znaczenie w weryfikacji wyników prognostycznych modeli numerycznych. Pomimo stosowania nowoczesnych technologii istotnym elementem procesu opracowania prognozy pogody pozostaje w dalszym ciągu specjalista. Oznacza to, że synoptyk w oparciu o wszelkie analizy ocenia czy prognoza numeryczna jest zgodna z historią zmian rzeczywistej pogody i decyduje, które dane i w jakim stopniu w danej sytuacji należy uwzględnić, które można zaakceptować bez zmian, a które należy odrzucić jako nieprawdopodobne.

W oparciu o ocenę procesów zachodzących w atmosferze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, korzystając z wyników numerycznych modeli prognostycznych synoptyk opracowuje własną prognozę pogody na kolejne dwie doby (prognoza krótkoterminowa) i na następne kilka dni (prognoz średnioterminowa).

Prognoza synoptyczna najczęściej prezentowana jest w formie tekstowej lub graficznej przy wykorzystaniu ikon pogodowych.

Ostatecznie każda prognoza synoptyczna zawiera elementy subiektywne wynikające z wiedzy i doświadczenia synoptyków. Określone w prognozie warunki pogodowe z powodu zmienności elementów meteorologicznych w czasie i przestrzeni, ograniczenia technik prognostycznych oraz ograniczeń wynikających z wiedzy o naturze zjawisk atmosferycznych, powinny być rozumiane jako najbardziej prawdopodobne.

źródło: http://www.pogodynka.pl/prognozowanie-pogody.php

2 Komentarze
  1. Polecam użyć modułu z pogodą który oferuje wp, onet, wordpress oraz google najbardziej mi sie podoba moduł google z aktualna pogodą na 5 dni

  2. Sprawdzałem różne źródła, ale również te wskazane, nie podają pogody dokładnie dla Andrychowa. Niedawno znalazłem coś ciekawego – prezentacja już niedługo 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: